DOLAR 9,4320
EURO 11,0057
ALTIN 540,85
BIST 1.444
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 19°C
Az Bulutlu
Çorum
19°C
Az Bulutlu
Cum 20°C
Cts 21°C
Paz 21°C
Pts 12°C

HİTİT İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

HİTİT İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR
15.03.2017
56
A+
A-

Hitit Üniversitesi, Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin yapmış olduğu başarılı tedavi yöntemleriyle ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Sadece Çorum’da değil çevre illerden gelen hastalara da hizmet veren T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin imza attığı başarılı operasyonların sayısı her geçen gün artmakta. Bu kapsamda Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahi ve Üroloji Kliniğinde gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla, bir tanesi Yozgat’tan sevk edilerek Hitit Eğitim ve Araştırma hastanesine gelen dört hasta Çorum’da ilk kez yapılan ameliyatlarla sağlıklarına tekrar kavuştular.

Genel Cerrahi Kliniği Büyük Bir Başarıya Daha İmza Attı

Genel cerrahi kliniğine karında şişlik, karın sağ üst kısmında ağrı ve vücudunda döküntü şikayeti ile başvuran 53 yaşındaki hastada, yapılan tetkiklerde karaciğerinin neredeyse % 60’ını kaplayacak şekilde karaciğer sağ kısmının tamamını işgal eden dev hemanjiom (Damar Topaklanması) ve ayrıca yapılan incelemelerde karaciğerdeki bu dev kitlenin hastanın kanındaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin fonksiyon ve sayılarını olumsuz etkilediği tespit edildi. Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mete Dolapçı, Cerrahi Tıp Bilimleri Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tayfun Şahiner ve Asistan Doktor Mesut Bala tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edilen hastanın karaciğerinin sağ yarısı başarılı bir şekilde alındı. Oldukça deneyimli ellerde ve önemli merkezlerde yapılabilen ameliyata ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mete Dolapçı, “Karaciğerin neredeyse %60’ının alındığı Sağ Hepatektomi (Karaciğerin sağ kısmının bir kısmının çıkarılması) özellikli merkezlerde yapılan bir ameliyat olup, hastanemizde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrası takip ve tedavisinde herhangi bir problem olmayan hasta şifa ile taburcu edildi. Çok yüksek derecede hayati tehlike içeren ve teknik olarak çıkarılması çok zor olan bu tür ameliyatların hastanemizde gerçekleştiriliyor olması bölgemiz adına gurur vericidir” dedi.
Çocuk Cerrahi Kliniğinde İki Önemli Ameliyat Başarı İle Gerçekleştirildi

Çorum’da ilk kez “Laparoskopik Parsiyel Splenektomi” ve “Doğumsal Diyafram Hernisi Onarımı” yapıldı. Hitit Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar ve Çocuk Cerrahisi Uzmanlarından oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarla hastalar sağlıklarına kavuştu.
Özellikle çocukların bağışıklık sistemi için önemli bir organ olan dalağın yeterli miktarda korunabilmesi için kitleyi içerecek şekilde laparoskopik parsiyel splenektomi yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar, “Bu operasyon açık yöntemle yapıldığında geniş kesi, ameliyat sonrası uzun yatış süresi ve ağrı gibi dezavantajlara yol açmasına karşın, laparoskopik parsiyel splenektomi birkaç küçük kesiden yapılabilen, ameliyat sonrası hasta konforunun fazla olduğu, daha az ağrısız ve kısa sürede taburculuğa olanak sağlayan ve ileri cerrahi tecrübe gerektiren bir yöntemdir. Tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanan bir tekniktir ve operasyondan kısa süre sonra hasta taburcu edilebilmektedir” dedi. Diyaframda doğumsal yırtığa bağlı bağırsakların göğüs boşluğuna kaçmasına yol açan ve acil müdahale gerektiren doğumsal rahatsızlığın saptandığı hastanın da acil olarak ameliyata alınarak başarılı bir onarım yapıldığını bildiren Doç. Dr. Afşarlar, “Her iki ameliyatın da ilimizde ilk kez yapılmış olması vatandaşlarımız için yüz güldürücüdür” ifadesini kullandı.
Üroloji Kliniğinde Bir İlk Gerçekleştirildi

Üroloji Kliniğinde; Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Baykam, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Settar Bostanoğlu, Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Musa Ekici, Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. A. Buğra Şentürk ve Asist. Dr. M. Serdar Çağlayan’dan oluşan ekip tarafından mesanesinde ileri evre tümörü olan bir hastaya radikal sistoprostatektomi+ileal loop operasyonu (idrar torbasının, prostat bezinin, döl yollarının alınması ve bağırsaktan idrar torbası yapılarak karına bağlanması ameliyatı) uygulandı. Bu tür kanser ameliyatlarının büyük ve riskli cerrahiler olduğu için her merkezde yapılamadığını ifade eden Doç. Dr. Murat Baykam, “Sadece büyük merkezlerde yapılabilen ameliyatı büyük ve tecrübeli hastanemizde başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Çağımıza ayak uyduran, her zaman daha iyisini yapmayı ilke edinmiş, yeniliklerin takipçisi olan ve bunları hastalarımıza sunan bir merkez olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Alkan ve AK Parti İl Başkanı Karadağ’dan Geçmiş Olsun Ziyareti

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, hastanede yapılan başarılı operasyonlarla sağlığına kavuşan hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın göreve geldiği günden beri büyük bir çaba ve sabır göstererek büyük çalışmalara imza attığını ifade ederek Üniversitenin her alanda yapmış olduğu gibi sağlık alanında da gerçekleştirdiği çalışmalarla Çorum’a ve bölgemize önemli katkılar sağladığının altını çizdi. Tıp Fakültesinin katkılarıyla hastanede yapılan operasyonların Çorum’u seven herkesi gururlandırdığını belirten Av. Karadağ, “Hastanemiz gerek Üniversitemizin öğretim üyeleriyle gerekse de uzman doktorlarımızla her geçen gün hızla büyüyor. Artık hastaların sevk edildiği değil çevre illerden sevk kabul eden ve başarılı tedavi yöntemleriyle bölge hastanesi olma yolunda ilerleyen bir hastaneye sahibiz. İnanıyorum ki Üniversitemizin değerli katkıları, tecrübeli hekim kadrosu ve oldukça modern bir şekilde yapılan yeni eğitim ve araştırma hastanesi ile Çorum, sağlık merkezi haline gelecektir” dedi. Her zaman olduğu gibi bundan sonrasında da desteklerinin devam edeceğini belirten Av. Karadağ, operasyonların gerçekleştirilmesinde emeği geçen öğretim üyelerimize, uzman doktorlarımıza ve hastane çalışanlarına teşekkür etti.
Türkiye’ye örnek olan afiliasyon sonucunda öğretim elemanları, alanında uzman hekimler ve sağlık ekibinin olağanüstü gayretleri sonucunda hastanenin çok önemli başarılara imza attığını belirten Rektör Prof. Dr. Alkan da, yakalanan ivmeyle birlikte ülkemize ve daha da önemlisi insanlığa katkı sağlayacak pek çok çalışmanın gerçekleştirileceğine olan inancının tam olduğunu vurguladı. Çorum’da yapılan bu nitelikli ve başarılı ameliyatların hastaların sağlığına kavuşmasında çok önemli rolü olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Alkan, Üniversitenin her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen başarılı tedavi yöntemleriyle önemli gelişmeler kaydetmeye devam ettiğini belirtti. Üniversite olarak sağlık konusunda hassas olduklarını ve sağlık alanına büyük önem verdiklerini yineleyen Rektör Prof. Dr. Alkan, başta Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mete Dolapçı, Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, ameliyatları gerçekleştiren öğretim üyelerimiz ve uzman doktorlar olmak üzere tüm hastane çalışanları ile Üniversiteye her zaman destek veren AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ’a teşekkür etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.