DOLAR 12,4902
EURO 14,1332
ALTIN 714,43
BIST 1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 16°C
Kuvvetli Sağanak
Çorum
16°C
Kuvvetli Sağanak
Paz 18°C
Pts 20°C
Sal 13°C
Çar 3°C

KENDİ İŞİNİ KURMA FIRSATI

İŞKUR İl Müdürü Levent Tuzcu, hayallerini gerçekleştirmek isteyen engelli ve eski hükümlülere 65 bin TL hibe desteği verileceğini, başvuruların başladığını duyurdu.

KENDİ İŞİNİ KURMA FIRSATI
13.11.2021
95
A+
A-

Çorum’da İŞKUR tarafından kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere 65 bin liralık hibe desteği sağlanacak. Başvuruların başladığını duyuran İŞKUR İl Müdürü Levent Tuzcu, son başvuru tarihinin 3 Aralık olduğunu bildirdi. İŞKUR İl Müdürlüğü, engelli ve eski hükümlüleri topluma kazandırmak, iş gücüne katılımını sağlamak amacıyla engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen para cezalarıyla kendi işini kurmak isteyenlere fırsat tanıyor. 2022 yılında da kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere hibe desteği sağlanacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İŞKUR İl Müdürü Levent Tuzcu, bugüne kadar toplamda 48 kişiye kendi işini kurmaları yönünde destek verildiğini belirtti. Tuzcu, açıklamasını şöyle sürdürdü: Başlatılan projeler İŞKUR’un gözetimi ve denetiminde başarılı bir şekilde devam etmekte olup, destek verilen kişilere ek olarak 2022 yılında da engelli ve eski hükümlü vatandaşlara hayallerindeki projelerini gerçekleştirmeleri yönünde fırsat vereceklerini, aklında bir projesi olup da bu güne kadar maddi yetersizlik nedeniyle gerçekleştirme fırsatı bulamayan engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmek üzere İŞKUR, engelli ve eski hükümlü hibe desteklerine başvurmalarını bekliyoruz. Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 2022 yılında da desteklerin devam edeceğini kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımızın başvurularının kurum internet sitesinde (www.iskur.gov.tr) ‘duyurular’ bölümünde yayınlanan2022/1 başvuru rehberi doğrultusunda e-Devlet üzerinden alınacak.

65 Bin TL Destek

Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde ise eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile proje başvuru rehberinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile İl Müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvuruların dikkate alınmayacağını ve proje sahibine iade edilecek. Proje kapsamında en fazla 65 bin TL kaynak tahsis edilecek olup, kaynak tahsis edilerek başlatılan projelerin üç yıl boyunca İl Müdürlüğünce takibi yapılarak üç yılın sonunda alınan demirbaşların proje sahibine hibe edilecek. Kurumumuz internet adresinde yayınlanmış başvuru rehberi ve başvuru kılavuzu formuna göre e-Devlet üzerinden kurumumuza sunulan projelerin kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyonca uygun görülmesi halinde desteklenebilecek.

Son Başvuru Tarihi 3 Aralık

İŞKUR İl Müdürü Levent Tuzcu, iş kurma hayali olup gerçekleştiremeyen engelli ve eski hükümlü vatandaşların 3 Aralık 2021 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerektiğini vurguladı. Tuzcu, “Bilgi almak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızı görüşmek üzere Çorum Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüğümüze bekliyoruz” şeklinde konuştu .Başvuru Şartları: “İŞKUR’a engelli veya eski hükümlü kaydı olmak, Bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğuna ilişkin “Sağlık Kurulu Raporuna” sahip olmak,18 yaşını tamamlamış olmak, Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunmamak, Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak),İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek, Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, (31.12.2020 öncesi yüz yüze eğitim ile alınan belgeler geçerli değildir.)Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak, Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak, Herhangi bir icra dosyası bulunmamak, (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulaması yapılacaktır.)Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmak.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.