DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
ALTIN 526,44
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 25°C
Parçalı Bulutlu
Çorum
25°C
Parçalı Bulutlu
Paz 21°C
Pts 17°C
Sal 15°C
Çar 15°C

ORTODONTİ DR. FATİH KAZANCI DENTAGROSS’DA

Diş Hastanesi’ne atanan ilk Ortodonti Uzmanı olarak uzun zamandır görev yapan Yrd. Doç. Dr. Fatih Kazancı, Temmuz ayı itibariyle devlet görevinden istifa ederek Kadeş Barış Meydanı’nda bulunan ve Çorum’un ilk Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olan dentaGROSS’da hasta kabulüne başladı.

ORTODONTİ DR. FATİH KAZANCI DENTAGROSS’DA
12.08.2021
187
A+
A-

19 yıllık mesleki tecrübelerini ve ortodontik tedavilerdeki güncel gelişmeleri öğrenmek amacıyla sizler için Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Kazancı ile röportaj yaptık.

Hocam, bir Ortodonti Uzmanı olarak kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. 1976 yılında Çorum’da doğdum. İlk, Orta ve Lise eğitimimi memleketimde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazandım ve 2002 yılında mezun oldum. Ortodonti doktora eğitimimi Erzurum Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladım. Akademik hayatıma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı’nda “Yardımcı Doçent Doktor” (Yrd. Doç. Dr.) unvanı ile yedi yıl devam ettim. 2017 yılında Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne “Uzman Diş Tabibi” olarak atandım ve Ortodonti alanında edindiğim tecrübelerle hemşerilerime 4 yıldan fazla bir süre özveri ile hizmet ettim. 5 Temmuz 2021 tarihi itibariyle devlet görevimden istifa ederek meslek hayatıma dentaGROSS Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çorum Şubesi’nde devam etmeye karar verdim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

dentaGROSS klinikleri hakkında da bize biraz bilgi verebilir misiniz?

dentaGROSS® klinikleri bir “Entamed Group” markasıdır. dentapol®, dentapolacademy®, travelMed® markalarının da patent sahibi olan Entamed Group; ülkemizde sağlık turizmi alanında da etkin role sahiptir. Kliniklerinde güncel ve evrensel standartlar ile hizmet verilir. Şubelerindeki kalitesini korumak ve arttırmak için hekim ve personelini düzenli olarak eğitmektedir. Diğer şehirlerde bulunan şubeleri ve temsilcilikleri ile de ülkemizde dental sektörde lokomotif görevi görmektedir. Entamed Group, 20. Şubesini memleketimizde açmış ve Çorum’un ilk Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olan dentaGROSS’u şehrimize kazandırmıştır. dentaGROSS ile şehrimizde bir ilk olarak dental tedaviler esnasında “Sedasyon” uygulanmaya başlanmıştır. Sadece çocuk hastalar değil dental müdahaleler esnasında korku duyan yada işlemleri hissetmek istemeyen birçok erişkin hastalarımız da sedasyon ile dental tedavilerini yaptırmayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra kliniğimizde implant tedavisi, gülüş tasarım ve her türlü dental tedaviler, alanında tecrübeli diş hekimlerimiz tarafından rutin olarak uygulanmaktadır. Çorum’umuza bir değer katan dentaGROSS Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çorum Şubesi’nde Ortodonti alanında sadece hemşerilerimize değil komşu il ve ilçelerden gelen hastalarımıza da hizmet etmekten dolayı mutluyum.

Ortodontik tedaviler artık herkes tarafından biliniyor ve çokça talep ediliyor. Siz de 19 yıllık Ortodonti Uzmanısınız! 19 yılda Ortodonti alanında ve tedavilerde ne gibi değişimler oldu?

Çok detaylı bir soru sordunuz ve Ortodontistler detayı sever. Ama sorunuzu kısaca cevaplamaya çalışayım. “Klasik Tel Tedavisi” doğasında pek bir değişimin olmadığı, fazla talep edilen ve uzun süren bir süreçtir. Ama dijital bir dünyada yaşıyoruz ve pandemi gibi hepimizi etkileyen bir olay tecrübe ettik. Pandemi öncesi “tokalaşmak” gibi normal hayatta yaptığımız birçok şeyde bile büyük değişimler oldu. Doğal olarak mesleğe ilk başladığım yıllarda ortodontik problemlere olan bakış açımız ile günümüzdeki tedavi yaklaşımlarımız arasında gerçekten büyük farklar var.Eskiden ortodontik tedaviler büyük oranda üniversite kliniklerinde yapılırdı. Klasik ve kapsamlı tedavilerin yapılması ve yoğun başvurular sebebiyle uzun bekleme süreleri oluşurdu. Günümüzde devlet kurumlarında bu problem hala aşılabilmiş değildir. Hâlbuki “Koruyucu Ortodontik Uygulamalar” yani dişler bozulmadan tedbir almak önemli bir konudur. Günümüzde hem ailelerin ortodonti alanında daha bilinçli olması hem de sayıları artan özel ortodonti kliniklerinde zamanında yapılan basit müdahaleler ile birçok çocukta uzun ve maliyetli tel tedavilerinin önüne geçebiliyoruz.Eskiden hasta istekleri o kadar önemsenmiyordu. Ama artık gençler dişlerinde çok uzun süre tel kalmasını istemiyor hatta dişlerinde tel olmadan tedavi olmak istiyorlar. Erişkin hastalarımız da benzer istekler ile tedavi talebinde bulunuyorlar. Son yıllarda popülerleşen “Şeffaf Plak Tedavisi” ortodonti alanındaki en son gelişmelerdendir. Hastaya özel yapılan plaklar (aligner) ile telsiz tedavilerin yapılabilmesi insanların daha konforlu ve estetik tedavi arayışı ile bize başvurmasına neden oluyor. Günümüzde klasik tel tedavisine oranla görünmeyen şeffaf plaklarla yapılan tedavilere (invisalign tedavileri) bir eğilim olmuştur.

Normal diş teli ile mi yoksa şeffaf plak (invisalign) ile mi ortodontik tedavi daha kısa sürer?

Tedavi süresi, ortodontik problemin şiddetine ve vakaya göre değişir. Fakat invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından dişte hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta şiddetli eğriliklerde kullanıldığı için şeffaf plak ile tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir. Yine hastalarımda gözlemlediğim bir durum olarak şunu söyleyebilirim ki klasik tel tedavilerinde hastalarımız tellerinin ne zaman çıkacağı ile ilgili sabırsızlık yaşayabilmektedir. İnvisalign tedavisi gören hastalarım ise tedavinin ne zaman biteceği ile ilgili bir kaygıları olmamaktadır.

Her türlü problem şeffaf plaklarla düzeltilebilir mi?

Şeffaf plakların tel ve braket ile yapılan ortodontik tedavilere göre çok daha konforlu olması, diş etlerinde yaralanmalara neden olmaması ve rahat bir şekilde yemek yenmesine olanak sağlaması gibi birçok avantajı vardır. Buna karşın her ortodontik vakada uygulanması mümkün değildir. Hasta uyumu az olduğunda, çok küçük diş boyutuna sahip hastalarda, Ortognatik cerrahi hastalarında, dişeti sağlığı bozuk olan hastalarda, ciddi kemik erimesi olan hastalarda, ciddi temperomandibular eklem problemleri olan hastalarda ve diş hareket limitlerinin çok ötesinde hareket gereken durumlarda şeffaf plak tedavileri önerilmez.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ortodontik tedavi, hem hastanın hem de eğitimli ortodontistin algılayışına bağlı olan isteğe bağlı bir tedavidir. Ortodontik tedavinin en önemli faydası, hastanın estetiğinin ve psikososyal durumunun iyileştirilmesini sağlamasıdır. Ayrıca ortodontik tedavi, hastanın dental sağlığına ait olumlu etkilere de sahiptir. Bir hastanın ortodontik olarak tedavi edilip edilmemesine karar verilirken, ortodontistin hastanın maloklüzyonunu değerlendirmesinin yanı sıra hastanın veya ailesinin istekleri ve maloklüzyon algılamaları da hesaba katılmalıdır.Güncel ve teknolojik gelişmelerin ışığı altında hastalarımızı her türlü dental ve ortodontik tedaviler hakkında bilgilendirmek ve daha güzel gülümsetmek için dentaGROSS’a bekleriz.dentaGROSS Çorum Şubesi:📌Çorum Valiliği Karşısı Kadeş Barış Meydanında☎0 364 213 13 19☎0 850 259 77 00whatsapp hattı📱0 534 509 91 19www.dentagross.com.tr

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.